Za nami drugi dzień "Otwartych Laboratoriów UBB". Dzisiaj gospodarzem był Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska. Uczniowie szkół średnich wysłuchali wykładu dr inż. Ewy Suchanek-Gabzdyl pt. „Historia jednej kropli wody”, dowiadując się jakże cennych informacji w kontekście ostatnich wydarzeń w kraju związanych z powodzią.
Zagadnienie wody deszczowej na terenach mniej lub bardziej zurbanizowanych jest złożone i należy je rozpatrywać w szerokim kontekście. Jeśli woda opadowa ma możliwość wsiąkania bezpośrednio w ziemię, stanowi istotny element ochrony przeciwpowodziowej i pełni kluczową rolę w zapobieganiu suszy. W przeciwnym wypadku (szybki spływ powierzchniowy) może wpływać na nasilanie się powyższych procesów. Jednym z podstawowych narzędzi w ochronie ilości i jakości wód odprowadzonych z terenu zlewni jest odpowiednie planowanie zagospodarowania przestrzennego.
W obszarach zurbanizowanych systemy zagospodarowania wód deszczowych pozwalają odciążyć systemy miejskich sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Systemy takie stanowią również zabezpieczenie przed zalewaniem i podtapianiem osiedli podczas deszczy nawalnych, których sieć kanalizacyjna nie jest w stanie przyjąć. Natomiast najprostsze sposoby magazynowania wody deszczowej to zbiornik przydomowy, np: w formie beczki, do którego odprowadzana jest woda z dachu lub ogród deszczowy.
Po wykładzie na licznie zgromadzoną młodzież czekało wiele inspirujących wydarzeń, które skupiły się na prezentacji nowoczesnych technologii, a program obfitował w prezentacje, warsztaty i pokazy w laboratoriach Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.
©2024 Dział Marketingu UBB.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”
DOFINANSOWANIE
92 950,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ
103 450,00 zł
DATA PODPISANIA UMOWY
25.07.2023