Od 23 do 27 września 2024 r. zapraszamy na Otwarte Laboratoria UBB!
Dzień 2
Zapraszamy na spotkanie z…
dr inż. Ewą Suchanek-Gabzdyl
wimbis.webp

ewa_suchanek_gabzdyl.webp

wykład pt. „Historia jednej kropli wody”
godzina 9.00, Audytorium Maximum sala L128

Zagadnienie wody deszczowej na terenach mniej lub bardziej zurbanizowanych jest złożone i należy je rozpatrywać w szerokim kontekście. Jeśli woda opadowa ma możliwość wsiąkania bezpośrednio w ziemię, stanowi istotny element ochrony przeciwpowodziowej i pełni kluczową rolę w zapobieganiu suszy. W przeciwnym wypadku (szybki spływ powierzchniowy) może wpływać na nasilanie się powyższych procesów. Jednym z podstawowych narzędzi w ochronie ilości i jakości wód odprowadzonych z terenu zlewni jest odpowiednie planowanie zagospodarowania przestrzennego.

W obszarach zurbanizowanych systemy zagospodarowania wód deszczowych pozwalają odciążyć systemy miejskich sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Systemy takie stanowią również zabezpieczenie przed zalewaniem i podtapianiem osiedli podczas deszczy nawalnych, których sieć kanalizacyjna nie jest w stanie przyjąć. Natomiast najprostsze sposoby magazynowania wody deszczowej to zbiornik przydomowy, np.: w formie beczki, do którego odprowadzana jest woda z dachu lub ogród deszczowy. 

Zapisz się na Otwarte Laboratoria →

_______________ 

dr inż. Ewa Suchanek-Gabzdyl

W 2018 roku uzyskała stopień doktora w obszarze: Nauki Techniczne, w dziedzinie: Nauki Techniczne, w dyscyplinie: Inżynieria Środowiska. 

W recenzji doktoratu jeden z Recenzentów napisał: "(...) zgodnie z moją najlepszą wiedzą jest to pierwsze w Polsce studium, w którym sformułowano i udzielono odpowiedzi na fundamentalne pytania na progu konieczności modernizacji zdecydowanej większości krajowych systemów kanalizacji ogólnospławnej. Warsztat pracy na pewno ma duży potencjał aplikacyjny nie tylko w dalszych badaniach naukowych, ale powinien zostać adaptowany do praktyki prac koncepcyjnych nad modernizacją systemów kanalizacji ogólnospławnej w Polsce, względnie ich adaptację do zmian klimatycznych."

Obecnie jest wykładowcą akademickim. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z zarządzaniem wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych, w warunkach zmian klimatycznych i nasilających się opadów atmosferycznych. Jest członkiem Stowarzyszenia Hydrologów Polskich.

loga1.webp

 Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”

loga2.webp

DOFINANSOWANIE
92 950,00 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ
103 450,00 zł

DATA PODPISANIA UMOWY
25.07.2023

Zapisano