Dzisiaj na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim rozpoczęło się wydarzenie pod nazwą "Otwarte Laboratoria", organizowane specjalnie dla uczniów szkół średnich, zainteresowanych nauką. Ma ono na celu przybliżenie młodzieży szkolnej tajników nauki oraz codziennej pracy naukowo-badawczej na uniwersytecie.
Już od samego rana kampus uczelni wypełniał się grupami uczniów z różnych szkół regionu. O godz. 9:00 Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki dr hab. inż. Jacek Pezda, prof. UBB oficjalnie przywitał uczestników, który w swojej krótkiej przemowie podkreślił, jak istotna jest współpraca między światem akademickim a młodymi ludźmi, którzy dopiero wkraczają na swoją ścieżkę edukacyjną.
Następnie licznie zgromadzeni w auli wykładowej uczniowie wysłuchali wykładu pt. „Nowoczesne narzędzia informatyczne dla inżynierów”, którego autorem był dr hab. inż. Ireneusz Wróbel, prof. UBB. Słuchacze dowiedzieli się, jak pasjonujący jest zawód inżyniera oraz jakie fascynujące wyzwania wiążą się z tą profesją. Poznali narzędzia informatyczne wykorzystywane przez współczesnych inżynierów oraz przekonali się, że ta ścieżka zawodowa oferuje stabilne zatrudnienie, atrakcyjne wynagrodzenie oraz szerokie możliwości rozwoju.
Po wykładzie uczestnicy zostali podzieleni na grupy i rozpoczęli zwiedzanie laboratoriów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy, jak funkcjonują nowoczesne pracownie badawcze, w których studenci oraz naukowcy prowadzą eksperymenty w takich dziedzinach jak automatyka, robotyka, chemia, biologia czy pedagogika i nauki o zdrowiu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje w laboratorium systemów wizyjnych, wizualizacji i symulacji systemów produkcyjnych, jak również wystawa techniczna przygotowana przez Katedrę Silników Spalinowych i Pojazdów przed budynkiem L, gdzie młodzi goście mogli zoabczyć samochody elektryczne, silniki spalinowe i benzynowe itp.
©2024 Dział Marketingu UBB.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”
DOFINANSOWANIE
92 950,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ
103 450,00 zł
DATA PODPISANIA UMOWY
25.07.2023